آی‌اواسآیپداخبار آیفون

اپل به‌روزرسانی iOS 14 و iPadOS 14 را منتشر کرد

خلاصه مطلب
  • اپل iOS 14 و iPadOS 14 را در کنفرانس توسعه‌دهندگان در اواخر ژوئن به همراه ویژگی‌هایی جدیدی مانند «کتابخانهٔ اپ»، «ویجت‌های تازه» و «اپ کلیپس» معرّفی کرد. در حال حاضر این دو سیستم عامل برای پشتیبانی از آیپدهای تازه و آیفون ۱۲ که انتظار می‌رود در هفته‌های آینده معرّفی شود، در دسترس‌اند.

ویژگی‌های iOS 14
کتابخانهٔ اپ‌ها و ویجت‌ها
صفحهٔ خانگی برای اوّلین بار از زمانی که نخستین آیفون عرضه شد، تغییر کرده است. حالا کاربران می‌توانند تمامی اپ‌های نصب‌شده را از هوم‌اسکرین حذف کنند تا در کتابخانهٔ اپ، آن‌ها را نگه‌داری کنند.

App Library

کتابخانهٔ اپ، به عنوان یک مخزن اپ‌های نصب شده، به صورت خودکار در قالب دسته‌بندی اپلیکیشن‌ها سازماندهی می‌شود و از طریق نوار جستجوی بالای صفحه قابل یافتن است. صفحه را به سمت راست بکشید تا کتابخانهٔ اپ‌ها را ببینید.

کاربران می‌توانند هرکدام یا تمام اپ‌های روی صفحهٔ خانگی را حذف یا تمام صفحات را پنهان کنند. پنهان کردن صفحات به کاربران اجازه می‌دهد تا صفحات خانگی با اهداف مختلفی را بسازند که می‌تواند در زمان‌های مختلف، مثلاً در سرکار یا در یک پروژه استفاده شود.

ویجت‌ها

برای اوّلین بار، کاربران می‌توانند ویجت‌ها را به صفحهٔ خانگی بیاورند. ویجت‌ها در سایزهای مختلفی عرضه می‌شوند و می‌توانند هر جایی بر روی صفحه قرار بگیرند. ویجت‌ها می‌توانند برای جابجایی سریع‌تر در بالای همدیگر قرار بگیرند. همچنین قابلیت هوشمندی برای نمایش ویجت‌ها مرتبط با ساعت‌های روز وجود دارد.

رابط کاربری فشرده‌تر
تغییر عمدهٔ دیگر در طرّاحی iOS 14 رابط کاربری فشرده‌تر یا Compact UI نام دارد. قبلاً، کاربران وقتی که تماسی برقرار می‌شد، اپ تماس را به صورت کامل بر روی صفحه مشاهده می‌کردند و یا سیری وقتی که فعّال می‌شد تمامی اطّلاعاتی که بر روی صفحه بود را می‌پوشاند.

رابط کاربری فشرده در حالت تماس

حالا تمام اتّفاقات روی که صفحه که قبلاً تمام صفحه را فرا می‌گرفت، تنها بخشی از آن را شامل می‌شود. اعلان تماس‌های ورودی در بالای صفحه به صورت یک ویجت اعلان نمایش داده می‌شود، سیری به صورت یک توپ رنگی در پایین صفحه عمل می‌کند و شورت‌کات‌ها،‌ به خوبی از پنل‌های اعلان،‌ اجرا می‌شوند.

این تغییرات، خواسته‌های همیشگی کاربرانی بوده است که نمی‌خواستند در موقع تماس، تمام صفحه به اپ تماس اختصاص پیدا کند یا وقتی که سیری سهواً اجرا می‌شد، کلّ صفحهٔ نمایش را بر روی اپ فعلی اشغال کند.

سیری
در کنار رابط کاربری فشرده، سیری تغییرات دیگری را نیز به خود دیده است. هوشمندی سیری به فهم بهتر کاربر و به خاطرسپاری تعاملات بین کاربر و سیری به روزرسانی شده است.

مثالی از آن شامل یک ماجراجویی تعاملی کوچک به نام «آدم موطلایی و سه خرس» است که در آن کاربران می‌توانند از طریق پاسخ دادن به سیری، اتّفاقات را انتخاب کنند. شما از سیری می‌خواهید که «یک داستان برای من تعریف کن». حتّی اگر تعامل شما با سیری تمام شود یا سیری خیلی دیر احضار شود، دستیار از شما می‌پرسد که آیا می‌خواهید داستان را ادامه دهید یا از ابتدا شروع کنید؟

سیری در iOS 14

سیری ترجمهٔ زبان را در صفحات وب در سافاری یا برنامهٔ جدیدی که «ترجمه» نام دارد، انجام خواهد داد. کاربران می‌توانند برای ترجمهٔ فوری، برنامه را باز کرده و متن را جای‌گذاری کنند یا متن را در اپ برای ترجمهٔ هم‌زمان بخوانند. این ویژگی از طریق یادگیری ماشینی با رعایت امنیت و حریم خصوصی در همه‌جای سیستم عامل وجود دارد.

امنیت و حریم خصوصی
چندین تغییر پشت صحنه در نحوهٔ به اشتراک‌گذاری داده‌ها در iOS اتّفاق افتاده است. وقتی برنامه‌ای به کلیپ‌برد، دوربین یا میکروفون دسترسی پیدا می‌کند، یک بنر کوچک در بالای صفحه نمایش داده می‌شود.

وقتی دوربین یا میکروفون در حال استفاده‌اند، یک نقطهٔ رنگی کوچک در بالای نوار سیگنال در سمت راست نوار وضعیت نمایش داده می‌شود که برای دوربین، سبز و برای میکروفون، نارنجی است. وقتی دسترسی به مرکز کنترل برقرار می‌شود، یک بنر کوچک در بالای صفحه، نمایش داده می‌شود که آخرین اپی که به میکروفون یا دوربین دسترسی داشته را نشان می‌دهد.

اپ کلیپ‌ها
در iOS 14 کاربران می‌توانند بر روی برچسب NFC ضربه بزنند، روی یک لینک کلیک کنند یا یک کیوآر کد خاص را اسکن کنند تا به «کلیپ» دسترسی پیدا کنند. این اپ کلیپ‌ها بخش‌های کم‌حجم از یک اپ هستند که کمتر از ۱۰ مگابایت فضا احتیاج دارند و مثل یک کارت شناور بر روی دستگاه شما نمایش داده می‌شوند. از این‌جا می‌توانید از ورود به اپل یا اپل‌پی برای تکمیل تراکنش در یک لحظه بدون بارگیری برنامه، استفاده کنید.

اپ کلیپ‌ها یک تجربهٔ مینیاتوری از اپ‌ها هستند

ویژگی‌های دیگر
– چت‌های گروهی آی‌مسیج، دارای رشته‌ها و برچسب‌های اعضا هستند.
– کارکی (CarKey) آیفون را قادر می‌سازد که جایگزین کلید اصلی در اتومبیل‌های سازگار شود.
– دوربین‌های HomeKit، چهره‌ها و اشخاص را تشخیص می‌دهند.
– می‌توانید ویدئوهای یوتوب را با کیفیت 4k HDR تماشا کنند.
– پشتیبانی از قابلیت تصویر در تصویر
– جستجوی ایموجی در داخل صفحه کلید
– تنظیم اپ پیش‌گزیدهٔ ایمیل و مرورگر وب
– فایند مای‌ آیفون به تجهیزات جانبی ثالث اجازه خواهد دارد که در اپلیکیشن نمایش داده شوند.
– اصلاح‌کنندهٔ حالت چشم به فیس‌تایم بازگشته است.
– دارک اسکای، پیش‌بینی‌های دقیقه‌ای را در اپ Weather ارائه می‌دهد.

ویژگی‌های iPadOS 14
اپل به بروزرسانی iPadOS به صورت مجزا از iOS به خاطر سخت‌افزار متفاوت ادامه می‌دهد. تمامی ویژگی‌هایی که پیش از این برای iOS ذکر شد، بدون کتابخانهٔ اپ، در iPadOS 14 در دسترس‌اند. ویجت‌های جدید به «نمایش روزانه» بر روی آیپد محدود شده‌اند.

رابط کاربری فشرده هم کاربرد سیری و جستجوی عمومی را بر روی آیپد تغییر داده است. وقتی که سیری روی صفحه است، کاربران همچنان امکان ارتباط با محتوای زیرین آن را دارند. جستجوی عمومی دیگر کلّ صفحه را اشغال نمی‌کند، بلکه حالتی شبیه طرّاحی در مک دارد.

اسکریبل
اپل پنسل حالا می‌تواند در سرتاسر سیستم‌عامل استفاده شود. هر متنی که با دست نوشته می‌شود در لحظه به متن تایپ‌شده تبدیل می‌شود.
حرکات انتخاب متن، مثل ضربه زدن برای انتخاب کلمه، حالا با متن‌های دست‌نویس هم کار می‌کند. کاربران حتّی می‌توانند متن‌های دست‌نویس در زبان‌های مختلف را کپی و پیست کنید. تشخیص دیتا همچنین برای شماره تلفن‌ها یا آدرس‌هایی که با اپل پنسل نوشته شوند نیز کار می‌کند.

iPadOS 14 به شما اجازه می‌دهد که در تکست باکس‌ها با اپل پنسل بنویسید

سایدبارها
اپل رابط کاربری بسیاری از اپ‌های اوّلیهٔ آیپد را تغییر داده است. آن‌ها حالا به اپ‌های مک به همراه سایدبارهای ناوبری شبیه هستند. بعضی اپ‌ها مثل اپ یادداشت‌های صوتی (Voice Memos) می‌توانند هم‌زمان سه صفحه اطّلاعات را در جهت عمودی یا افقی نشان دهند. کاری که اپل در هر اپلیکیشنی نمی‌کند.

اپ‌های اپل مشابه مک‌اواس، دارای سایدبار هستند

منبع
اپل اینسایدر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا